MBT-C ja trauma: työskentely traumatisoituneiden lasten ja heidän (traumatisoituneiden) vanhempiensa kanssa, 25.-26.8.2025, Helsinki

25.-26.8.2025

Helsinki

Koulutuksen tiedot

 Aika:

 

 

25.-26.8.2025

1.       päivä 25.6.2025 klo 10–17

2.       päivä 26.8.2025 klo 9–15.30

Paikka Iiris-keskus, Marjaniementie 74, 00930 Helsinki
Majoitusmahdollisuus Iiris-keskuksessaHuom! Koodilla ’TTK’ edullisemmat huonehinnat.
Kouluttaja:

Tulkkaus:

Nicole Muller, MBT-C terapeutti, akkreditoitu työnohjaaja ja kouluttaja

Ei

Hinta: 590 + alv 25,5 %
Ilmoittautuminen 15.6.2025 mennessä

Koulutus tarjoaa käänteentekevää mentalisaatiopohjaista (MBT) ymmärrystä ja keinoja traumatyöskentelyyn 5-12 -vuotiaiden lasten kanssa. Koulutuksessa opitaan ja sovelletaan tutkitusti vaikuttavia MBT-C menetelmiä.

Koulutus soveltuu lasten ja perheiden kanssa työskenteleville ammattilaisille, joilla on perusymmärrystä mentalisaatioteoriasta ja mentalisaatiopohjaisesta työskentelystä. Koulutus keskittyy MBT-orientaation ja taitojen opetteluun, jotka ovat hyödyllisiä vakavasti kehityksellisesti/ kiintymyssuhteissaan traumatisoituneiden lasten kanssa työskentelyssä. Koulutuksessa perehdytään työskentelyyn niin sisään- kuin ulospäin suuntautuvasti oireilevien lasten kanssa.

Koulutuksen sisältö:

Koulutus syventää osaamista mentalisaatiopohjaisesta työotteesta. Osallistujat oppivat:

  • fokusoimaan mentalisaation haasteisiin kehityksellisesti/kiintymyssuhteissaan traumatisoituneilla lapsilla.
  • laatimaan hoitotavoitteita ja -suunnitelmaa traumaattisia kokemuksia kohdanneiden lasten ja heidän vanhempiensa kanssa.
  • mentalisaatiota tukevaa ja episteemistä luottamuta lisäävää työskentelyasennetta, joka auttaa lasta vähentämään varovaisuutta ja valppautta sekä sitoutumaan terapiaan.
  • vireystilan säätelytaitoja osana mentalisaatioterapiaa
  • traumatisoituneiden lasten esimentaalisten tilojen kanssa työskentelyä
  • mentalisaatiopohjaisia taitoja, jotka auttavat lasta ja vanhempaa rakentamaan eheämpää narratiivia kokemuksista
  • työskentelemään surun, suremisen ja yksinäisyyden teemojen kanssa
Muita koulutuksia

Ilmoittaudu tästä

Ilmoittautumisajan päättymisen jälkeen tehdyistä peruutuksista veloitetaan 50% kokonaishinnasta. Mikäli peruutusta ei ole tehty 7 vrk ennen koulutuksen alkua, peritään maksu kokonaisuudessaan.

Tarjouspyyntö yli 20 oikeudesta

Omat tietosi